Школска 2017/2018. година

Активности панчевачког удружења Словенаца „Логарска долина“

Отворене нове могућности

(Текст који следи преузет је из „Панчевца“.)

Доделом диплома и малом свечаношћу у ОШ ,,Ђура Јакшић'', 4. јуна,успешно је завршен други течај словеначког језика са елементима културе, који је био организован за чланове панчевачког Удружења Словенаца ,,Логарска Долина'' . Течај је почео 1. септембра прошле године и кроз њега је прошло седморо основаца и тридесетак чланова удружења. Према речима предавача др Милене Спремо, интересовање за похађање течаја је и ове године било велико и полазници су показали завидан ниво знања, нарочито у области познавања словеначке културе. Поред Панчева, где су предавања, одржана у поменутој школи, течај је први пут организован и за чланове подружнице удружења у Ковину, у ОШ ,,Ђура Јакшић'' .

Најмлађи полазници имали су своју групу и програм учења словеначког језика са елементима који је био прилагођен њиховом узрасту. Имали су неколико прилика да провере своје знање током школске године, када су путовали на дечје манифестације у Ниш, Суботицу, Зрењанин, Руму и Вршац.Признање за најбољу интерпретрацију словеначке поезије добили су прошлог викенда на дванаестој манифестацији ,,Наша словенска беседа'' у Зрењанину. Течајеви у Панчеву и Ковину организовани су у сарадњи с Министарством за просвету и образовање Републике Словеније. Јосип Вебер,председник Удружења Словенаца ,,Логарска долина'', каже да ће до краја јуна бити реализовано још неколико програма. У петак, 8.јуна, за чланове Удружења,у сарадњи с представницима Амбасаде Републике Словеније у Београду, биће приређен традиционалан ,,Конзуларни дан'' . У Ковину ће у суботу, 16.јуна, у Средњој стручној школи ,,Васа Пелагић'' бити одржан гастрономски догађај ,,Наши словеначки специјалитети''. Два дана касније у Народном музеју Панчево биће приређен пригодан програм, током ког ће бити представљене природне лепоте Словеније, културна достигнућа и туристичке атракције. Делегација Удружења ће 20.јуна присуствовати свечаном пријему поводом Дана државности Републике Словеније у Београду. Током лета за чланство је планиран туристички одлазак у Словенију и посета надалеко чувеној Логарској долини,по којој је панчевачко удружење добило име.Уследиће и учешће на манифестацији ,,Летњи одер'' у Рушама код Марибора, где ће Панчевци словеначког порекла представити народне обичаје и гастрономију јужног Баната. За јесен је планиран богат и занимљив програм, као што су четврти гастрономски догађај ,,Наши словеначки специјалитети'', ,,Глазарјеви дани поезије и дани словеначког филма''. У октору се очекује и долазак ђака и наставника из Птуја, који су збратимљени с неколико панчевачких основних и средњих школа.Рад удружења помаже Канцеларија за дијаспору из Љубљане, а неке од пројеката помогли су и Град Панчево и Национални савет словеначке националне мањине у Србији. Треба истаћи и да је према мишљењу Канцеларије за дијаспору и Амбасаде Републике Словеније у Србији,панчевачко удружење Словенаца,после београдског и новосадског, најактивније од седамнаест удружења, колико их има у Србији.

С. Трајковић