Школска 2020/2021. година

Ђурина еко патрола по граду (12. септембар 2020; радна субота)

У суботу 12. септембра 2020. године ученици старијих разреда Основне школе „Ђура Јакшић“ имали су организовану акцију, која је имала за циљ подизање свести о важности oчувања животне средине. Ученици су патролирали по граду и својим камерама бележили добре и лоше примере односа према природи и окружењу у ком живимо, од чега је ових других више. Низом фотографија, али и илустрација и поетскиим записима, ученици указују на немарно одлагање смећа ван контејнера и канти за одлагање отпада, на смеће које плива Дунавом, на сечу дрвећа, немарно одбачен отпад по градским шеталиштима и излетиштима. Идеја је да се прикупљени материјал искористи за прављење еко кутка и зидних новина у школи, али и за учешће на конкурсу „Школски зелени прес 2020.“ (Školski zeleni press 2020.),  као и у пројекту „За зеленије школе у Војводини“. Изабране опаске у виду фотографија и осталог прикупљеног материјала на ову тему биће видљиве и на школском сајту, па је ово прилика да се погледамо у огледало и размислимо о томе у каквом граду живимо, али и о томе шта бисмо могли да урадимо да оваквих слика више не буде.

Еко патрола наше школе вреба и опомиње...

Чувајмо свој град и своју планету!

Eko patrola kroz Kovin Nevena i Anđela 1Презентација Невене Радић и Анђеле Ранков

Песма против отпада

Сваком ко погрешно ђубре баци

треба да кажу ортаци:

„Немој депонију да правиш

и смећем да нас давиш!“

Кад се смеће гомила,

средина ником није мила.

Тамо где отпад стоји

све се у сиво боји.

Зато опрезан буди

и планети здравље нуди: