Школска 2021/2022. година

Одржан угледни час о Иви Андрићу

У Библиотеци „Вук Караџић“ Ковин, прошлог петка, одржан је угледни час на тему „Андрић као Балкански Хомер“. У сарадњи са ОШ „Ђура Јакшић“ Ковин обележено је 130 година од рођења нашег нобеловца.  Проф.српског језика и књижевности, Маша Вулетић, представила је осмацима Андрићеву биографију, дела, али и интересатне сегменте из живота великог класика. Кроз презентацију, одломке и цитате, ђаци су имали прилику да сазнају више о његовом књижевном опусу. Aндрићев сталан мотив којем се увек враћа су мостови. Сматрао је да је мост трајна веза многих народа и да су сви народи исти. Управо та симболика проналази се у делима: „На Дрини ћуприја“, „Мост на Жепи“, „Мостови“.  За роман ,,На Дрини ћуприја“ добио је 1961.године Нобелову награду.

Иво Андрић рођен је 9. октобра 1892. године у Травнику. За гимназијских дана, почиње да пише поезију и 1911. године у Босанској вили објављује своју прву песму „У сумрак“ . У раној младости заступао је крајње револуционарне политичке ставове, био је присталица младобосанских идеја. На Видовдан, 28. јуна 1914. године, на вест о сарајевском атентату и погибији Надвојводе Франца Фердинанда, Андрић пакује своје оскудне студентске кофере и напушта Краков. Одмах по доласку у Сплит, аустријска полиција га хапси. Наставља интензивно да пише песме у прози, касније и приповетке,романе, али и неколико текстова о Вуку Караџићу и Његошу. Проф.Вулетић је испричала причу једне фризерке и њен сусрет са Андрићем: „Први пут шишам, а он има толико оштру тешку косу, тад нису били фенови, него су биле хаубе. Он мени каже- немој да се секираш, само иди по фазону и нећеш погрешити“. Између осталог, ученици су сазнали и да је волео овчје кисело млеко које је јео виљушком. А  током угледног часа подсетили су се приче „Аска и Вук“, а поједини су читали одломке из приповетке „Деца“. Професорка је својим осмацима показала и фотографију споменика подигнутог у част Иви Андрићу, а који је издрадио Миленко Мандић, вајар из Ковина. При крају часа, присутни су анализирали најлепше цитате српског књижевника.

Док год има мрака, има и сванућа.

Живот нам враћа само оно шти ми другима дајемо.

Сви прави животи су лепи и тешки.