Школска 2016/2017. година

Кофер знања на турнеји

Ковин и Ормож, град из Словеније, започели су дружење захваљујући контакту оствареном између ОШ „Ђура Јакшић“ и ОШ „Ормож“ током протеклих година. Са нивоа дружења на ниво сарадње ове две установе прешле су након посете тима наше школе Орможу у новембру. Дивни утисци гостопримства употпуњени су направљеним планом о прикључењу наше школе пројекту Еразмус, на ком се у Орможу већ ради. „Кофер знања на турнеји“ је тачан назив пројекта на ком се засновала сарадња ученика ове две школе. Предмет рада је упоређивање производње сунцокретовог уља, доминантног на нашем подручју, и бундевиног уља, које има примат у Словенији. У оквиру наставе биологије и хемије обрађују се егзактне чињенице, али и занимљивости везане за развојни пут „од сировине до готовог производа“. Стечена знања и искуства у обе школе употпуњују се и упоређују у електронској преписци коју воде наставнице хемије Ана Ритопечки и Наташа Ризман Херга. Фотографије, снимци, панои, експерименти и урађени задаци пуне на тај начин кофер знања од децембра 2016. У понедељак 29.5.2017. одржан је корелативни час хемије и биологије настао из рада наших ученика у оквиру овог пројекта. Ученици 8. разреда Матија Милетић, Исидора Качина, Дуња Будимлић, Тадија Паунов, Ана Станковић, Анђела Ранковић, Невена Косовац, Катарина Стевуљевић, Стефан Влаисављевић, Душан Ћирић и Викторија Думбеловић представили су хемијски део часа презентацијом о настанку уља и њиховој примени, а друга група Александра Божић, Марина Ивковић, Дејана Сеч, Тијана Ђуричанин и Оливера Црногорац бавила се практичним делом и практичним делом - прављењем сапуна. Део везан за биологију представио је ученик 5. разреда Андреј Ћулибрк причајући о бундеви и њеним биолошким одликама. Ученици су се заиста са уживањем посветили раду и као резултат добијен је један час пун лепо представљених и јасних чињеница. Сви елементи овог врло занимљивог часа пакују се у кофер, шаље другарима у Словенију и чека се њихов одговор. Оваква врста сарадње је мотивишућа и за ученике и за наставнике јер поред тога што популаризује науку и буди истраживачки дух, отвара и нове облике дружења у оквиру региона и шире.

slo preпогледај презентацију